Pielisen Betoni Oy teki miljoonainvestoinnit Itä-Suomessa – perheyhtiö laajentaa tuotantoaan ja panostaa automaatioon ja tekoälyyn
Pielisen Betonilla innovoidaan betonista uusia tuotteita. Yksi esimerkki on Joensuun tehdaslaajennuksen julkisivuun toteutettu kookas graafinen teos, joka kuvaa kaupungin siluettia. Sen ilme elää valon ja vuorokaudenajan mukaan. Kuva: Jarno Artika
Pohjoiskarjalaisessa perheyrityksessä on perinteisesti hyödynnetty hiljaisemmat ajat toiminnan kehittämiseen. Yhtiön asiakkaille investoinnit merkitsevät entistä sujuvampia ja kannattavampia rakennusprojekteja.
Itä-Suomessa viidellä paikkakunnalla toimiva Pielisen Betoni Oy on saanut päätökseen 5,5 miljoonan euron investointikokonaisuuden. Kolmen vuoden aikana toteutettu investointiohjelma kasvattaa yhtiön tuotantokapasiteettia, edistää vähähiilisyystavoitteita ja tuo lisähyötyjä asiakkaille.
”Tuotantokapasiteettimme kasvaa investoinnin myötä noin neljänneksen. Samalla olemme laajentaneet tuotevalikoimaamme erityisesti TT-laattojen ja erilaisten seinäelementtien osalta”, kertoo Pielisen Betoni Oy:n toimitusjohtaja Tuija Kilpinen.
Pielisen Betoni toteutti projektissa laajennukset Joensuun ja Outokummun tehtaille. Joensuun tehtaan yhteyteen rakennettiin uusi 2000 neliömetrin halli, jossa valmistetaan seinäelementtejä ja TT-laattoja. Laajennuksen urakoitsijana toimi Rakennustoimisto Eero Reijonen ja arkkitehtisuunnittelijana Karri Vaakanainen Vaaka-ARK Oy:stä.
Joensuun Ivontiellä sijaitsevan tehtaan laajennuksen avajaisia vietettiin elokuun lopulla. Tilaisuuteen osallistui yhtiön asiakkaita, yhteistyökumppaneita sekä rakentamisen toimialan ja Joensuun kaupungin edustajia. Suuri TT-laatta toimi juhlapöytänä. Kuva: Jussi Mattila
Joensuun lisäksi Outokumpuun rakennettiin raudoittamolaajennus, jolla on kokoa 257 neliömetriä.
Kapasiteetti on investoinnin myötä kasvanut, mutta lisäksi tehdaskoneita on uusittu ja tuotantoa on kehitetty entistä digitaalisemmaksi. Tekoälyä hyödyntävän tuotannonohjausjärjestelmän ansiosta asiakas voi seurata tuotannon etenemistä reaaliaikaisesti mobiililaitteeltaan.
”Asiakasportaalista näkyvät prosessin kaikki vaiheet tuotannosta laskutuksen ja palautteen antamiseen saakka”, Kilpinen sanoo.
Investointihanke toteutettiin vuosina 2023 -2026 ja se on saanut Euroopan unionin aluekehitysrahaston (EAKR) tukea.
”Vaativat rakennuskohteet ovat erityisosaamistamme. Innovoimme ja löydämme haasteisiin aina ratkaisut. Betonielementit valmistetaan yksilöllisesti asiakkaan suunnitelmien mukaan. Työ on ammattitaitoista käsityötä”, Kilpinen sanoo.
Yksi sen suurimmista projekteista on vuonna 2023 valmistunut Onninen Oy:n Hyvinkään keskusvarasto, jonka pinta-ala vastaa noin kahtatoista jalkapallokenttää.
Toimialalla edistetään jatkuvasti vähähiilisiä ratkaisuja, ja Pielisen Betoni on sitoutunut kestäviä ratkaisuja tuottavaan tuotekehitykseen.
”Parannamme esimerkiksi materiaalitehokkuutta ja hyödynnämme tuotannossa syntyvän ylijäämäbetonin. Outokummun tehtaalla tämä toteutuu jo sataprosenttisesti”, Kilpinen kertoo.
Pielisen Betonin toimitusjohtaja Tuija Kilpinen. Kuva: Marko Puumalainen
Vakaa perheyhtiö innovoi ja investoi rohkeasti
Yli 50 vuotta toiminut perheyhtiö toteuttaa teollisuus-, liike- ja asuntokohteita pääasiassa Pohjois-Karjalassa ja Etelä-Suomessa. Perinteikäs yhtiö on runkovalmistaja, eli se toimittaa muun muassa jännebetonipalkkeja, pilareita, ontelolaattoja ja seinäelementtejä. Lisäksi yritys tekee valmisbetonia.
Pielisen Betoni toimii Joensuun ja Outokummun lisäksi Hollolassa, Kuopiossa ja Lieksassa. Yritys työllistää noin sata henkeä.
Vaikka rakennusalalla on eletty haastavia vuosia, Pielisen Betoni on satsannut mittaviin kehitystoimiin.
”Itä-Suomessa on vahva yrittäjähenki. Uskomme tulevaisuuteen ja investoimme hiljaisempina aikoina. Se on tehokasta aikaa viedä asioita eteenpäin. Innovoimme kestäviä ratkaisuja asiakkaiden haasteisiin”, Kilpinen toteaa.
Lisätietoja:
Tuija Kilpinen, toimitusjohtaja, Pielisen Betoni Oy p. 040 3400 133 [email protected]