Betonitaide | NRO 2/2026
Vormu – Kirsti Taiviolan betoniveistos Karhulan torilla
Taiteilija Kirsti Taiviolan uuden julkisen taideteoksen inspiraationa on vastakohtien…
Betonitaide | NRO 2/2026
Maritta Koivisto, päätoimittaja | Betoni Pertti Kukkonen, kuvanveistäjä
Rakennusliike U. Lipsanen Oy on toteuttanut taideteoksen Pieksämäelle Valtatie 23:n ja konsernin pääkonttorille johtavan tien risteykseen. Kuvanveistäjä Pertti Kukkosen suunnittelema betoniveistos juhlistaa rakennusliikkeen 75-vuotista taivalta.
Ajatus muistomerkin muodosta kehittyi kuvanveistäjä Pertti Kukkosen ateljeessa yhdessä rakennusneuvos Matti Lipsasen ja hänen sisarensa Ulla Hovin kanssa. Teos kuvastaa rakennusalan turbulenssia ja energisyyttä.
Toistakymmentä metriä korkea veistos koostuu kahdestakymmenestäviidestä erikokoisesta betonilieriöstä. Kun veistoksen ympäri kiertää, yhdestä kulmasta katsottuna kaikki osat ovat symmetrisesti tasapainossa keskilinjan kohdalla. Hieman toisaalta tarkasteltuna teos taas on vauhdikkaan epätasapainoinen.
Valtatietä ajettaessa katsoja huomaa vaihtuvan dynamiikan muutoksen.
Teoksen epästabiili olemus tuotti haasteita rakennesuunnittelijalle. Veistos suunniteltiin, valmistettiin ja pystytettiin Lipa-Betoni Oy:n tehtaalla omin voimin ja omassa tuotannossa. Valut tehtiin vanerilaitaiseen muottiin teräspedille. Osat asennettiin yksi kerrallaan ja raudoitettiin toisiinsa työn edistymisen tahdissa.

Kukkonen tekee yrityksessään Betonipallas Oy:ssä yhteistyötä arkkitehtien, suunnittelijoiden ja teollisuuden kanssa betonin esteettisten ominaisuuksien kehittämiseksi. Hän on ilahtunut kasvavasta kiinnostuksesta betonitaiteeseen ”Betoni toimii julkisissa teoksissa todella hyvin. Teos voidaan toteuttaa paikoilleen jo rakennusvaiheessa, esimerkiksi elementtitehtaalla suoraan elementteihin tehtynä tai kiinnitettynä”, kertoo Kukkonen.
Rakennusalan toimijat ja taidejärjestöt ovat viime vuosina aktivoituneet järjestämään yhteistyössä betonikursseja, joissa muotoilijoita, kuvanveistäjiä ja taiteilijoita on koulutettu betonin käytössä ja opastettu itse valamaan suunnittelemiaan taideteoksia. Viimeksi tällainen valukurssi järjestettiin yhteistyössä Lipa-Betonilla vuonna 2021.

Artikkeliin liittyviä aiheita